Wszystko co musisz wiedzieć o rozdwajających się końcówkach

0
1078

Czym są rozdwajające się końcówki?

Twoje włosy rosną od korzenia, więc końcówki są ich najstarszą częścią. W zależności od długości włosów, końce mogą mieć kilka lat. Wyobraź sobie jak wiele w ciągu tego czasu przeszły.

Ile razy były myte, stylizowane, prostowane? Wielokrotnie zakładałaś na nie czapkę i dotykałaś rękoma. Nieraz musiały zmierzyć się z mrozem, wiatrem, suchym powietrzem i wilgocią. Nie wspominając, że to właśnie końcówki są najbardziej eksponowaną częścią Twoich włosów. Dlatego nie ma wątpliwości, że ta partia nie zostanie nienaruszona na zawsze. Dodatkowo codzienne ubieranie, dotykanie, ocieranie ubraniami także usuwa warstwę ochronną włosa poprzez pocieranie. Rezultatem tego są właśnie rozdwojone końcówki.

Zniszczona końcówka włosa może rozdwajać się na dwie części, być ledwo zauważalna w postaci białej kulki lub tworzyć tzw. miotełkę lub gałązkę. Możesz także zauważyć rozwarstwienie łodygi włosa na całej jej długości. Wspólnym mianownikiem jest fakt, że mimo podcinania włosów, wiele kobiet doświadcza rozdwojonych końcówek. Są one naturalną częścią normalnego cyklu życia włosa. Im bardziej będziemy o nie dbamy i regularnie podcinały tym bardziej uda się zapobiec rozdwajaniu., a końcówki będą gęste i zdrowe.

Co robić aby włosy się nie rozdwajały

Co powoduje rozdwojenia końcówek?

Zanim rozdwojona końcówka rozwinie się w ekstremalne zniszczenie, to zazwyczaj ten proces rozpoczyna się od niewielkiego czynnika niszczącego. Najpowszechniejszymi przyczynami degradacji włosa są:

  • Mechaniczne zniszczenia – włącznie ze szczotkowaniem, stylizacją, dotykaniem włosów, które stopniowo niszczą ich łodygę.
  • Temperatura – urządzenia do stylizacji na gorąco np. prostownica, lokówka – są najszybszym sposobem, aby spowodować zniszczenia końcówek.
  • Tarcie – niektóre tkaniny i materiały powodują większe zniszczenia otoczki włosa niż inne. Kapelusze, chustki, czapki czy swetry, a nawet bawełniany ręcznik i poduszka mają destrukcyjny wpływ na końce. Jeśli włosy są na tyle długie, że zaczesujesz je na plecy to mogą się również ścierać od spodu.
  • Środowisko – wiatr, zimno, ogrzewanie, suchy klimat, wilgotny klimat… brzmi to tak, jakby włosy niszczyły się zawsze bez względu na pogodę.

Czynniki wewnętrzne – dieta, nawodnienie organizmu i ogólny stan zdrowia mają ogromny wpływ na jakość nowo wyrastających włosów. Im mocniejsze, tym mniejsze prawdopodobieństwo zniszczeń w przyszłości.

Jeżeli rozdwojone końce to naturalny proces, więc dlaczego są takie niepożądane?

Oto kilka powodów przez które nie chcesz widzieć rozdwojonych końców na swoich włosach:

  • Uszkodzenie włosa będzie się pięło z biegiem czasu coraz wyżej i niszczyło jego łodygę.
  • Struktura włosów zmienia się w miejscu zniszczeń, dlatego końce będą się puszyć i wyraźnie odznaczać od tej zdrowej partii.
  • Połamane i rozdwojone końce mocno się plączą.
  • Włosy wyglądają nieatrakcyjnie.
  • Rozdwojone końce dają sygnał, że pora umówić się do fryzjera na podcięcie kilku centymetrów.

    Jak pozbyć się zniszczonych włosów?

    Po prostu podetnij końcówki! Jeżeli robisz to regularnie, czyli raz na 3-4 miesiące lub od razu jak zauważysz rozdwojenia, to zahamujesz proces pięcia się zniszczeń w górę. Cięcie włosów samodzielnie w domu można wykonać, ale tylko profesjonalnymi i bardzo ostrymi nożyczkami. W innym wypadku końce nie będą obcięte tylko zmiażdżone i na nowo zaczną się rozdwajać. Jeśli masz włosy uszkodzone i połamane włosy na długości to warto poszukać salonu, w którym można wykonać polerowanie włosów Split Ender. Jest to urządzenie które obcina o 6mm i wyłapuje te krótkie i wyłamane lub wykruszone włosy.

Jak podciąc pokruszone koncówki?

Dla osób, które zapuszczają włosy widmo ich ciągłego podcinania nie wydaje się dobrym pomysłem. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją metody zapobiegające zniszczeniom, albo przynajmniej przedłużające czas pomiędzy wizytami w salonie fryzjerskim.

1. Delikatnie myj i rozczesuj włosy. Ogranicz ich dotykanie oraz pocieranie o ubrania.
2. Unikaj na co dzień stylizacji na gorąco.
3. Pij dużo wody, aby nawodnić organizm.
4. Stosuj raz w tygodniu maskę i odżywkę po każdym myciu.
5. Zrezygnuj ze zwykłego ręcznika na taki z mikro fibry lub używaj zwykłej bawełnianej koszulki.
6. Chroń końce sylikonowym serum i używaj satynową poszewkę na poduszkę.
7. Stosuj także naturalne produkty do pielęgnacji np. oleje, miód, aloes.

 

Oceń
[Wszyskie: 2 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj